ESPOON
AKILLES

KESKUSPUISTOJUOKSU

KESKUSPUISTOJUOKSU 2000

Akilleksen,Olarin Hölkän ja Olarin Tarmon yhdessä järjestämä KESKUSPUISTO-JUOKSU juostiin jo kuudennen kerran. Osanottajia oli tähän tapahtumaan oli jälleen yli 100 kilpailijaa. Akilleksesta parhaita olivat Saana Aarnivuo( 2.) sekä Reino Parikka (4.) ja Jean-Luc Plagnaud (7.)

ESPOON KESKUSPUISTO-OLARI KIERROS 07.05.2000.

Miehet, yleinen 10.6 km

1. Reino Kärkkäinen Turun Veikot 0:36:45, 2. Arto Kuusisto Espoon Etanat 0:37:08, 3. Jaakko Erkinheimo Espoon Etanat 0:37:13, 4.Asko Sepponen Veikkolan Veikot 0:39:42, 5. Torsti Väänänen 0:40:00, 6. Panu Mäkelä Hki Triathlon 0:40:04, 7. Jean-Luc Plagnaud EsAk 0:40:23, 8. Tomi Mahlamäki Sjundeå IF 0:41:08, 9. Timo Hartikainen Helsinki 0:41:12, 10. Jarmo Haavisto Siemens 0:42:2, 11. Pekka Ylä-Nikkilä Peräkylän Ponnistus 0:45:11, 12. Hannu Numminen EsAk 0:47:32, 15. Juha Honkonen NCC Fin-land 0:48:05, 16. Risto Kaksonen 0:50:10, 17.Harri Virta 0:55:02

Miehet 40, 10.6 km

1. Pentti Joronen 0:38:06, 2. Martti Leiponen Pakilan Visa 0:39:07, 3. Seppo Hätönen Espoon Etanat 0:40:01, 4. Esa Kemppainen Karjaan Ura 0:40:37, 5. Arto Järvinen Bem-böle Start 0:41:12, 6.Hannu Antikainen 0:42:09, 7. Kari Uotila Olarin Tarmo 0:42:55, 8. Esa Vuonoranta ViUV 0:42:58, 9. Jyrki Rissaen Tapiolan Sudet 0:44:17, 10. Mikko Fagerström Espoon Etanat 0:47:01, 11. Pertti Suominen Elisa Communications 0:48:12, 12. Ensio Tissari 0:49:17, 13.Esko Ruohomäki 0:50:55, 14. Risto Säntti 0:51:48, 15. Kari Hämäläinen 0:55:44

Miehet 50, 10.6 km

1. Jouko Parviainen LeSi 0:38:29, 2. Aarno Salonen KU-58 0:44:07, 3. Teemu Leino 0:46:03, 4. Antti Rautiainen 0:47:18, 5. Eino Minkkinen 0:49:42, 6. Antero Viiskanta Jyry 0:49:57, 7. Tenho Lauri Helsinki 0:50:32, 8. Otto Makkonen Pakilan Veto 0:50:51, 9. Antti Saaristo Häjyt 0:51:04, 10. Antero Rintala 0:51:29, 11. C-J Granvik 0:55:31, 12. Rauno Puskala Synertek 1:02:10

Naiset, 10.6 km

1. Kirsti Pokka LeSi 0:42:42, 2. Merja Puromies Sjundeå IF 0:43:28, 3. Anne Siriö-Luoma 0:45:21, 4. Anja Faven Vantaa 0:50:05, 5. Soili Klemola Espoo 0:51:17, 6. Raisa Ketonen EUK 0:56:03, 7. Hellevi Ikä-valko 0:58:20, 8. Miriam Da Cunha 1:06:01

Tytöt alle 15, 5.3 km

1. Larissa Säntti 0:26:09, 2. Saana Aarnivuo EsAk 0:27:31, 3. Emilia Pakkala EsAk 0:27:42

Pojat alle 15, 5.3 km

1. Sampo Tuominen Olarin Tarmo 0:23:43, 2. Tuomo Salonen Espoon Tapiot 0:23:44, 3. Teemu Vihervirta Olarin Tarmo 0:25:26, 4. Saska Nordqvist EsAk 0:45:16

Kunto- ja kävelysarja 5.3 km

1. Jouni Kokkonen Espoon Tapiot 0:20:16, 2. Jukka Tuominen 0:22:59, 3.Henrikki Suominen Olarin Hölkkä 0:23:58, 4. Reino Parikka EsAk 0:24:02, 5. Erkki Hokkanen Sanomain Kerho 0:24:04, 6. Livui Juliu Petrila Jyry 0:24:38, 7. Raimo Soininen Hattula 0:25:52, 8. Eija Tuominen 0:28:10, 9. Arto Pöllänen 0:28:57, 10.Tuula Kolari EsAk 0:29:37, 11. Hannele Salonen Espoon Tapiot 0:30:04, 12.Reijo Koponen 0:33:33, 13. Tuula Vaaranto Vantaa 0:42:18, 14. Mirja Lahtinen Espoo 0:42:40, 15. Tapio Vaarato Vantaa 0:42:41, 16. Annikki Malmgren Inkoon Voima 0:43:49, 17.Vesa Kari 0:49:23, 18. Tiina Kari 0:49:26, 19.Paavo Raunio 0:51:46, 20. Otto Vieremä 0:51:49, 21. Helmi Makkonen 0:51:54, 22. Tuula Vuonoranta 0:52:58, 23. Helena Soininen ilman aikaa