ESPOON
AKILLES

KESKUSPUISTO-OLARI

KIERROS

KESKUSPUISTOJUOKSU 2001

Akilleksen,Olarin Hölkän ja Olarin Tarmon yhdessä järjestämä KESKUSPUISTO-JUOKSU juostiin seitsemännen kerran. Osanottajia oli tähän tapahtumaan oli 112 kilpailijaa.

ESPOON KESKUSPUISTO-OLARI KIERROS 06.05.2001.

Miehet, yleinen 10.6 km
1. Sakah Adbel, Service Center Hki, 0:36:21, 2. Silfverberg Tommi, Nummen Kipinä 0:36:35, 3.  Hartonen Jukka, 0:37:28 , 4. Vornanen Juho, 0:39:15, 5.  Nyman Jaakko, Inkoon Voima, 0:39:21, 6.  Honkanen Mikko  0:40:20, 7.  Snell Lauri,  Team Coma 0:41:15, 8. Nieminen Mikko, Espoon Etanat 0:41:29, 9.  Lamminmäki Seppo, Espoon kaupunki,  0:42:23, 10. Westerlund Stig 0:45:55, 11. Lamin Bojanc, Espa  0:46:36, 12. Pavelek Jakub,  0:46:37, 13. Vailahti Tapio,  0:49:01, 14. Heikkinen Jaro,  Espa  0:49:18, 15. Viiskanta Antero,  Hgin Jyry  0:49:44, 16. Löfgren Markku, TietoEnator, 0:50:03, 17. Laatikainen Erkki, Espoo  1:03:43,  18. Stachon Harri,  1:05:17, 19. Nissinen Pauli, Espa  1:10:05, 20. Jama Jama, Espa  1:10:13,  21. Iidle Abukar,  Espa Kesk

Miehet 40, 10.6 km
1. Jyrkkiö Teppo, Espoon Tapiot, 0:38:10, 2.  Hätönen Seppo, Espoon Etanat, 0:40:24, 3. Kallio Juha, Finnair, 0:40:43, 4. Pietikäinen Pekka, Espoo, 0:40:51, 5. Ekman Nils-Johan, Stockman, 0:41:20, 6. Uotila Kari, Eduskunta, 0:42:06, 7. Haavisto Jarmo, Espoo, 0:42:27, 8. Hartikainen Heikki, HP, 0:43:37, 9. Honkonen Juha, NCC Finland, 0:45:00, 10. Hurme Jukka, Latokasken kiitäjät, 0:45:18, 11. Tuomisto Lasse, 0:46:04, 12. Petrila Liviu, Hki Jyry, 0:46:18, 13. Helin Paavo, 0:48:35, 14. Huovilainen Timo, Olarin Tarmo 77, 0:48:51, 15. Lehtomäki Harri, Ericsson, 0:49:17, 16. Lähdeaho Timo, 0:50:54, 17. Metsäpelto Mikko, Porvoo, 0:51:36, 18. Nieminen Asko, Espa, 0:52:13, 19. Pöllänen Arto, 1:03:54, 20. Lafos Garam, Hopealaakson hurjat, 1:07:23.

Miehet 50, 10.6 km
1. Parviainen Jouko, Hgin Jyry, 0:38:00, 2. Salonen Pertti, Espoon Etanat, 0:41:49, 3. Nystedt Roger, 0:42:39, 4. Kuusi Klaus, Espoon Etanat, 0:43:04, 5. Salonen Aarno, KU-58, 0:45:31, 6. Ingatius Antero, SAL, 0:46:14, 7. Leino Teemu, Espoo, 0:48:03, 8. Kaven Pekka, HTH, 0:49:09, 9. Minkkinen Eino , 0:49:28, 10. Tenho Lauri, Helsinki, 0:49:30, 11. Rintala Antero, Kauniainen, 0:49:46, 12. Juopperi Markku, Oulunkylän Tähti, 0:50:45, 13. Antson Jorma, 0:50:51, 14. Neittaanmäki Pertti, Eduskunta 0:52:04, 15. Tempakka Matti, 0:54:21, 16. Loppukaarre Vilho, Hki Jyry,  0:55:25, 17. Saura Olli, 0:55:38, 18.  Pääkkö Jouko, 0:55:38, 19.  Kiiskinen Esko, Savuton, 0:58:15, 20.  Mutkala Ola, 0:59:53, 21. Laikari Hannu, Espoo, 1:04:22.

Naiset, 10.6 km
1. Niskanen Mari, Viipurin Urheilijat, 0:37:36, 2. Lampi Sanna, Oulun Pyrintö, 0:40:29, 3. Pokka Kirsti, LeSi, 0:40:44, 4. Siriö-Luoma Anne, 0:44:45, 5. Luusua Hanna, Oulangan Seutupojat, 0:46:55, 6. Kajas Mila,  0:47:38, 7. Tiainen Suvi,  0:48:05, 8. Kantonen Maritta, Työministeriö, 0:52:27, 9. Romppanen Anu, 0:56:28, 10. Aarnivuo Sanna, Espoon Akilles, 0:56:30, 11. Rissanen Oona, EBT,  0:56:31, 12. Ketonen Raisa, Eduskunta, 0:56:42, 13. Ikävalko Hellevi, Eduskunta, 0:58:22, 14. Laatikainen Kirsti, 0:58:41, 15. Issaeva Tatiana, 1:01:32, 16. Ylikangas Mia, EBT, 1:02:46, 17. Leppänen Seija, 1:04:14, 18. Leppäniemi Riitta, 1:04:47, 19. Stachon Mia, 1:05:16, 20. Vuorio Valpuri, EBT, 1:10:38, 21. Pakkala Emilia, Espoon Akilles, 1:10:40, 22. Ahoniemi Linda, EBT, 1:19:26, 23. Alppivuori Suvi, EBT, 1:19:33.

Tytöt alle 15, 5.3 km
Ei osanottajia !

Pojat alle 15, 5.3 km
1. Salonen Tuomo, Espoon Tapiot, 0:22:47, 2. Nieminen Pyry, 0:25:38, 3. Hartikainen Ville, 0:26:11, 4. Vilkki Juha, 0:27:48, 5. Lähdeaho Joona, 0:30:06, 6. Hartikainen Kristian, 0:30:37, 7. Joronen Jussi, 0:30:57, 8. Mellavuo Kari, 0:36:04

Kunto- ja kävelysarja 5.3 km
1. Suominen Henrikki, Olarin Hölkkä, 0:23:06, 2. Tuoriniemi Aimo, KiVu, 0:24:02, 3. Hokkanen Erkki, Sanomain Kerho, 0:25:44, 4. Lampinen Olavi, SpoVe, 0:27:27, 5. Ahonen Marjatta, 0:27:32, 6. Ahonen Risto, 0:29:05, 7. Vantala Arja, 0:31:00, 8. Kolari Tuula, Espoon Akilles, 0:31:02, 9. Joronen Terhi, 0:31:56, 10. Lintunen Väinö, 0:33:08, 11. Tuomainen Jouko, Lesi, 0:33:57, 12. Vertanen Jarkko, 0:37:42, 13. Vertanen Jani, 0:37:44, 14. Muhonen Arvo, Pi-Ta, 0:38:05, 15. Marko Ylikoski, 0:40:46, 16. Rajala Kati, 0:44:37, 17. Raunio Paavo, Espoo, 0:44:54, 18. Korvenmaa Juhani, Karhukopla, 0:45:00, 19. Kuusisto Tarja, 0:46:56.