Sarjasuunnistus 9.5.2017, Kantokaski, Espoon Akilles

Sarjakilpailu kisailtiin hyvin vaihtelevassa säässä. Välillä aurinko paistoi, välillä lunta tuprutti. Talven jäljiltä RR-leimasimien paristot ovat vaihdon tarpeessa. Heikkoparistoisien leimasinten vuoksi RR-ratojen väliajat ovat hyvin vaihtelevia. Tulosihmettelyt voi osoittaa osoitteeseen hannu.numminen@espoonakilles.fi. Käykäähän piirtelemässä reittinne härveliin.

D8RR H8RR D10RR H10RR S-RR D10 H10 D12 H12 D12TR H12TR S-TR D14 H14 D14L H14L S-12-14

D8RR 1,60 km

Lähti : 8   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.      5 Luna Vuori                          EsAk         22.53           
   2.      6 Matilda Erkkilä                     HS           24.15    +01.22 
   3.      0 Venla Länsiluoto                    HS           25.37    +02.44 
   4.      7 Suvi Palanne                        EsAk         28.27    +05.34 
   5.      0 Linnea Karelo                       EsSu         28.52    +05.59 
   6.     10 Viviana Harikoski                   Lynx         30.54    +08.01 
   7.      1 Emma Salmi                          HS           31.47    +08.54 
   8.      8 Viivi Riissanen                     EsAk         45.12    +22.19 

H8RR 1,60 km

Lähti : 8   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     18 Mikki Kankaanpää                    EsSu         16.06           
   2.      0 Henri Källström                     Jyry         19.08    +03.02 
   3.     15 Kasper Hilo                         EsSu         20.26    +04.20 
   4.      0 Sisu Harjamäki                      HS           21.30    +05.24 
   5.     14 Julian Tolkkinen                    EsSu         22.44    +06.38 
   6.     17 Matteus Hanhijärvi                  EsAk         24.25    +08.19 
   7.     20 Viljami Veikkola                    EsAk         26.37    +10.31 
   8.      3 Johannes Havu                       EsAk         33.50    +17.44 
   9.      0 Mati Anana                          HS           56.24    +40.18 

D10RR 1,60 km

Lähti : 19   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     33 Villö Farkas                        HS           15.27           
   2.     28 Minttu Laakkonen                    Lynx         15.42       +15 
   3.     22 Eva-Greta Gustafsson                Lynx         16.56    +01.29 
   4.      0 Aada Sauso                          HS           17.56    +02.29 
   5.     21 Anna Pavilainen                     Lynx         18.33    +03.06 
   6.      0 Manja Harjamäki                     HS           18.58    +03.31 
   7.      0 Wilma Kivelä                        Lynx         20.03    +04.36 
   8.     31 Taru Kokko                          HS           20.46    +05.19 
   9.     29 Siiri Sumanen                       EsAk         21.02    +05.35 
  10.      0 Lotta Lehtinen                      HS           23.00    +07.33 
  11.     25 Liina Vepsäläinen                   HS           23.52    +08.25 
  12.     23 Iiris Kajan                         EsAk         25.20    +09.53 
  13.     30 Sofia Alhonen                       Lynx         25.34    +10.07 
  14.      0 Siiri Meuronen                      HS           26.45    +11.18 
  15.     27 Matilda Heikkinen                   Lynx         27.25    +11.58 
  16.     24 Kaisa Jaloluoma                     EsAk         28.44    +13.17 
  17.      0 Senni Määttälä                      EsSu         30.05    +14.38 
  18.     26 Martta Costiander                   EsAk         32.38    +17.11 
  19.      0 Oili Ahokas                         Lynx         35.25    +19.58 

H10RR 1,60 km

Lähti : 22   Keskeytti : 1   Hylätty : 0

   1.     42 Lukas Ahlfors                       EsSu         15.23           
   2.     38 Eemil Roschier                      HS           16.03       +40 
   3.      0 Aarne Kemppainen                    EsSu         16.19       +56 
   4.     37 Aleksi Krapu                        EsSu         17.11    +01.48 
   5.     48 Topias Rousu                        EsSu         18.29    +03.06 
   6.     35 Aapo Vanhanen                       EsSu         18.36    +03.13 
   7.     43 Miika Kärkkäinen                    HS           21.01    +05.38 
   8.      0 Kaapo Tuominen                      EsSu         21.28    +06.05 
   9.      0 Samuel Snellman                     EsAk         22.12    +06.49 
  10.      0 Halme Rasmus                        EsAk         22.53    +07.30 
  11.     40 Kaapo Närvä                         Lynx         23.04    +07.41 
  12.     49 Tuomas Vuorensola                   Lynx         23.20    +07.57 
  13.      0 Väinö Länsiluoto                    HS           23.43    +08.20 
  14.     47 Toivo Castren                       EsSu         24.40    +09.17 
  15.      0 Vilho Naatula                       HS           26.59    +11.36 
  16.      0 Lassi Kallioinen                    EsSu         27.14    +11.51 
  17.     41 Lassi Lamminmäki                    Pihkan       28.30    +13.07 
  18.     46 Sami Palanne                        EsAk         29.36    +14.13 
  19.     34 Aapo Halinen                        EsAk         35.49    +20.26 
  20.      0 Aarni Merv                          HS           40.12    +24.49 
  21.     50 Valtti Lassila                      Jyry         44.38    +29.15 
          39 Esko Kosunen                        HS           Kesk. 

S-RR 1,60 km

Lähti : 36   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

           0 Cedric Björk                        Lynx         16.54           
           0 Samuel Saranen                      HS           18.19    +01.25 
          58 Jaakko Ryynänen                     Pihkan       18.56    +02.02 
          69 Valtteri Sundberg                   Lynx         20.08    +03.14 
          52 Eeti Perkiö                         RaHa         22.28    +05.34 
          64 Niira Närvä                         Lynx         22.58    +06.04 
          54 Eino Leskinen                       Lynx         24.13    +07.19 
           0 Aaron Forsman                       Lynx         24.44    +07.50 
          65 Otso Talvioja                       RaHa         24.46    +07.52 
          62 Miki Nylund                         Lynx         26.04    +09.10 
          60 Lassi Hämeenniemi                   HS           26.27    +09.33 
          51 Aurora Kähäri                       RaHa         26.47    +09.53 
           0 Juhani Veikkola                     EsAk         27.47    +10.53 
          61 Miina Kankaanpää                    EsSu         28.03    +11.09 
          59 Kaarlo Jaloluoma                    EsAk         29.07    +12.13 
          63 Milla Maronen                       Lynx         29.07    +12.13 
          57 Helmi Heikkinen                     Lynx         29.21    +12.27 
           0 Liina Lantela                       EsSu         31.10    +14.16 
           0 Niilo Kankaanpää                    EsSu         31.46    +14.52 
           0 Pertus Pirilä                       EsSu         31.52    +14.58 
           0 Noomi Tuominen                      EsSu         34.21    +17.27 
          67 Urho Castren                        EsSu         35.10    +18.16 
          68 Valter Åström                       Lynx         36.31    +19.37 
           0 Andrei Pavilainen                   Lynx         36.32    +19.38 
           0 Edith Sauso                         HS           39.10    +22.16 
           0 Urho Eklund                         HS           41.37    +24.43 
           0 Halme Oskari                        EsAk         42.25    +25.31 
           0 Olivia Ojapalo                      Lynx         45.11    +28.17 
           0 Odessia Ojapalo                     Lynx         46.22    +29.28 
          66 Teresa Tuominen                     Lynx         46.32    +29.38 
          56 Elsa Leskinen                       Lynx         48.41    +31.47 
           0 Lilja Kruger                                     51.08    +34.14 
          55 Ellen Malmi                         HS           51.30    +34.36 
           0 Ida Kruger                                       51.35    +34.41 
          53 Eetu Malmi                          HS           54.30    +37.36 
           0 Solina Tuominen                                1.09.15    +52.21 

D10 1,40 km

Lähti : 3   Keskeytti : 0   Hylätty : 1

   1.     71 Martta Kankaanpää                   EsSu         12.53           
   2.      0 Ronja Heikkinen                     EsSu         25.36    +12.43 
          72 Tuuli Tuovinen                      EsAk          Hyl. 

H10 1,40 km

Lähti : 10   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.     78 Oliver Hellstedt                    Lynx         11.09           
   2.      0 Antti Isoherranen                   Lynx         11.38       +29 
   3.     81 Väinö Haara                         HS           13.51    +02.42 
   4.     75 Eemeli Leskinen                     Lynx         14.59    +03.50 
   5.     73 Aapo Joensuu                        HS           15.03    +03.54 
   6.      0 Mikael Saranen                      HS           15.12    +04.03 
   7.     80 Samu Vuorela                        EsAk         15.54    +04.45 
   8.     76 Joonas Kuosa                        EsSu         26.37    +15.28 
   9.     77 Mikael Suni                         EsSu         39.53    +28.44 
  10.     74 Altti Sormunen                      EsSu         54.14    +43.05 

D12 1,90 km

Lähti : 16   Keskeytti : 1   Hylätty : 0

   1.     86 Nelli Aaltonen                      Lynx         17.48           
   2.     84 Lumi Joensuu                        HS           18.26       +38 
   3.     85 Nadja Rehberger                     HS           18.45       +57 
   4.      0 Olivia Karelo                       EsSu         19.39    +01.51 
   5.     91 Ulrika Rautio                       EsSu         20.07    +02.19 
   6.     90 Siiri Roschier                      HS           22.22    +04.34 
   7.     87 Pinja Tuovinen                      EsAk         24.48    +07.00 
   8.      0 Milla Tupitsa                       HS           26.40    +08.52 
   9.     88 Ruusu Laine                         HS           27.14    +09.26 
  10.     82 Jenny Hilo                          EsSu         27.21    +09.33 
  11.     89 Saana Viskari                       Lynx         28.34    +10.46 
  12.     92 Veera Aunila                        HS           28.55    +11.07 
  13.      0 Lauriina Soikkeli                   EsSu         29.32    +11.44 
  14.     83 Kia Mbembela                        Lynx         34.24    +16.36 
  15.     93 Viliina Sundberg                    Lynx         36.02    +18.14 
           0 Aada Forsman                        Lynx         Kesk. 

H12 1,90 km

Lähti : 27   Keskeytti : 1   Hylätty : 1

   1.     95 Anton Packalen                      Lynx         14.15           
   2.    100 Heikki Sumanen                      EsAk         15.28    +01.13 
   3.    110 Pyry Riissanen                      EsAk         16.42    +02.27 
   4.     99 Hannes Hiisilä                      EsSu         17.42    +03.27 
   5.      0 Juho Länsiluoto                     HS           17.46    +03.31 
   6.      0 Joonas Meuronen                     HS           18.02    +03.47 
   7.      0 Tuomo Lammi                         HS           19.01    +04.46 
   8.    104 Juho Noponen                        EsSu         19.35    +05.20 
   9.    111 Rasmus Ruusu                        EsSu         19.50    +05.35 
  10.    105 Lauri Hämeenniemi                   HS           20.01    +05.46 
  11.      0 Matias Tapanainen                   EsSu         20.12    +05.57 
  12.    103 Juho Malmi                          HS           20.47    +06.32 
  13.     98 Eino Haara                          HS           21.20    +07.05 
  14.     97 Eemeli Kähäri                       RaHa         21.26    +07.11 
  15.    102 Juho Kivilaakso                     Lynx         21.48    +07.33 
  16.    108 Niko Toivonen                       EsSu         21.50    +07.35 
  17.    107 Markus Maronen                      Lynx         22.52    +08.37 
  18.      0 Vilho Malmberg                      HS           23.11    +08.56 
  19.      0 Rasmus Koponen                      Lynx         25.36    +11.21 
  20.     96 Antti Tiainen                       EsSu         26.28    +12.13 
  21.    113 Topias Mäkelä                       Lynx         29.01    +14.46 
  22.    109 Noel Gustafsson                     Lynx         29.20    +15.05 
  23.      0 Luukas Hyvärinen                    EsSu         29.50    +15.35 
  24.      0 Oliver Carlsson                     EsAk         33.45    +19.30 
  25.    101 Jaakko Laatu                        HS           49.12    +34.57 
          94 Aaro Heikkinen                      HS           Kesk. 
           0 Ville Virkki                        HS            Hyl. 

D12TR 1,60 km

Lähti : 4   Keskeytti : 0   Hylätty : 1

   1.    115 Ella Ryynänen                       Pihkan       20.32           
   2.    116 Laura Sukselainen                   Lynx         27.03    +06.31 
   3.      0 Pinja Korjamo                       EsSu         32.33    +12.01 
         114 Eeva Kärkkäinen                     HS            Hyl. 

H12TR 1,60 km

Lähti : 14   Keskeytti : 0   Hylätty : 1

   1.    123 Veikka Lassila                      Jyry         17.01           
   2.      0 Ketolainen Aaron                    HS           21.29    +04.28 
   3.    121 Matias Veikkola                     EsAk         23.36    +06.35 
   4.    120 Markus Lamminmäki                   Pihkan       24.58    +07.57 
   5.      0 Risto Kallström                     EsSu         26.49    +09.48 
   6.      0 Aarni Holappa                       HS           27.07    +10.06 
   7.    122 Oliver Hippeläinen                  Pihkan       27.56    +10.55 
   8.      0 Santtu Korjamo                      EsSu         28.22    +11.21 
   9.    119 Eero Salmi                          HS           28.42    +11.41 
  10.      0 Alvar Sten                                       29.59    +12.58 
  11.      0 Otso Raatikainen                    RaHa         33.35    +16.34 
  12.    118 Artur Kajan                         EsAk         34.17    +17.16 
  13.      0 Leevi Salmela                       Lynx         50.53    +33.52 
           0 Iiro Seistola                       HS            Hyl. 

S-TR 1,60 km

Lähti : 6   Keskeytti : 1   Hylätty : 0

   1.    124 Onni Sandberg                       EsSu         27.21           
   2.    125 Oskar Sandberg                      EsSu         29.45    +02.24 
   3.      0 Benjamin Honkamaa                                47.58    +20.37 
   4.      0 Havu Pinja                          EsAk         51.41    +24.20 
   5.      0 Jetro Pernu                                      54.35    +27.14 
         126 Pauli Kesälä                        EsSu         Kesk. 

D14 2,70 km

Lähti : 17   Keskeytti : 1   Hylätty : 0

   1.      0 Suvi Heikkilä                       Lynx         20.03           
   2.      0 Salla Isoherranen                   Lynx         21.33    +01.30 
   3.    132 Katarina Sallila                    HS           24.18    +04.15 
   4.    130 Inari Karppinen                     EsAk         24.24    +04.21 
   5.    133 Maijukka Hanhijärvi                 EsAk         25.02    +04.59 
   6.      0 Minja Nietula                       HS           26.00    +05.57 
   7.      0 Doris Väisänen                      HS           27.37    +07.34 
   8.    135 Siiri Viskari                       Lynx         28.08    +08.05 
   9.      0 Ella Rantala                        HS           30.49    +10.46 
  10.      0 Linnea Soikkeli                     EsSu         31.38    +11.35 
  11.    128 Elli Salonen                        HS           32.19    +12.16 
  12.      0 Fanni Määttälä                      EsSu         34.44    +14.41 
  13.      0 Anni Rajala                         HS           35.53    +15.50 
  14.    134 Milla Vuori                         EsAk         38.21    +18.18 
  15.    131 Kaisa Ahtola                        EsAk         38.33    +18.30 
  16.    129 Iiris Pernu                         EsSu         44.56    +24.53 
           0 Merianna Rantakokko                 HS           Kesk. 

H14 2,70 km

Lähti : 14   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    141 Karim Mbembela                      Lynx         19.27           
   2.      0 Matias Koponen                      Lynx         20.37    +01.10 
   3.    140 Jussi Raasakka                      EsSu         20.50    +01.23 
   4.    145 Tatu Aaltonen                       Lynx         21.02    +01.35 
   5.    139 Joona Vuorela                       EsAk         21.09    +01.42 
   6.      0 Oskari Penttinen                    EsSu         22.57    +03.30 
   7.    137 Daniel Rautio                       EsSu         23.04    +03.37 
   8.      0 Luukas Karelo                       EsSu         23.19    +03.52 
   9.    142 Lassi Tervo                         HS           24.50    +05.23 
  10.      0 Markus Määttänen                    EsSu         25.29    +06.02 
  11.      0 Miska Riissanen                     EsAk         26.31    +07.04 
  12.    136 Antti Laatu                         HS           28.33    +09.06 
  13.    143 Niclas Ekwik                        Lynx         48.19    +28.52 
  14.      0 Markus Myllymäki                    EsAk       1.00.54    +41.27 

D14L 1,90 km

Lähti : 2   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    147 Camilla Lauren                      HS           24.38           
   2.      0 Ida Nyman                           Pihkan       24.52       +14 

H14L 1,90 km

Lähti : 2   Keskeytti : 0   Hylätty : 0

   1.    149 Joni Hietala                        EsSu         21.39           
   2.    148 Elias Suni                          EsSu         36.33    +14.54 

S-12-14 1,90 km

Lähti : 2   Keskeytti : 0   Hylätty : 1

   1.      0 Oosa Harjamäki                      HS           34.27           
         150 Alvar Partanen                      Lynx          Hyl.